Přeskočit na obsah

Kurzy českého jazyka probíhají v InBázi již 15 let

InBáze již 15 let pravidelně pořádá kurzy českého jazyka pro cizince, které jsou určené jak pro dospělé, tak pro děti. Kurzy probíhají ve všech jazykových úrovních od úplných začátečníků až po pokročilé. Nejčastěji se však jedná o úrovně A1 až B1. Průběrně tak InBáze organizuje 15 kurzů ročně a jejich délka je tři měsíce. Výuka, která probíhá většinou dva dny v týdnu, se pohybuje v rozsahu pěti vyučovacích hodin. Parametry jednotlivých kurzů jsou variabilní a jsou uzpůsobeny podle aktuálních možností a cílové skupině. V některých případech realizujeme i intenzivní jazykové kurzy.

V roce 2020 proběhlo v InBázi 11 kurzů českého jazyka pro dospělé, kterých se účastnilo přibližně 150 studentů a dva kurzy českého jazyka pro děti, ve kterých bylo 10 účastníků. Kurzy pro děti směřují především na rozšíření a upevnění slovní zásoby, neboť tyto děti/cizinci nejsou při vstupu do vzdělávacího systému v ČR často dostatečně připraveny. Naším cílem je tak poskytnout jim a procvičit s nimi, co největší množství slov a pojmů, aby snadněji zapadli do školního kolektivu a výuka pro ně byla co nejméně stresující. Také většina dobrovolníků, kteří s InBází spolupracují, se při doučování dětí věnují především procvičování českého jazyka. Čeština dominujte také v pravidelných dětských klubech a výtvarných ateliérech, které v InBázi probíhají 5krát týdně.

V době lockdownu probíhaly kurzy online, což s sebou přineslo množství nových podnětů. Jako pozitivum se ukázalo ušetření času při dojíždění, což především pro děti, které jsou ze vzdálenějších částí hlavního města, bylo přínosné. Na druhou stranu se musel při online výuce snížit počet účastníků přesto i např. kontrola psaní a celková interakce s účastníky kurzu byla složitější. „Počátky online výuky češtiny pro mne nebyly snadné především v používání technického vybavení, ale postupem času se ukázalo, že i tento způsob lektorování má své výhody. Na základě těchto zkušeností však předpokládám, že některé kurzy budeme i nadále částečně realizovat i online,“ říká Blanka Charvátová, koordinátorka výuky českého jazyka v InBázi.

V případě, že máte zájem o kurzy českého jazyka, kontaktujte nás na mailu cestina@inbaze.cz Kurzy českého jazyka jsou zdarma.

Aktuální informace o výuce českého jazyka v InBázi: https://inbaze.cz/kurzy-ceskeho-jazyka/