Přeskočit na obsah

Komunitní centrum InBáze: místo, kde najdete přátele, radu i inspiraci

Komunitní centrum (KC) vzniklo v roce 2006 jako místo, kterých do té doby na území hlavního města nebylo mnoho. Skupina dobrovolníků sdružená pod „hlavičkou“ Berkat  si uvědomovala, že cizinci, kteří zde žijí, nemají možnost se někde v neformálním prostředí potkat. Že zde neexistuje prostor, kde cizincům někdo srozumitelně zodpoví otázky ať už sociálního nebo právního charakteru a zároveň ani pro Čechy zde nebylo nic, kde by spolu s cizinci mohli sdílet nejen své zkušenosti ale třeba i jen zážitky z cest. Podpora, přátelská atmosféra, prevence proti sociální izolaci, nová přátelství, „hřejivý pocit“, ale také třeba pomoc rozjet vlastní startup, to a mnohem víc je to, co Komunitní Centrum InBáze svým členů dodává.

Původním smyslem centra bylo, aby ho spravovali v co největší míře právě cizinci a i dnes se tato tradice stále drží. Vedoucí je v současné době Anna Darašenka, která svým neutuchajícím optimismem a životním elánem, se kterým se můžete „setkat“ minimálně na festivalu RefuFest, dává směr, kterým se centrum ubírá.

„Být vedoucí Komunitního centra vnímám jako svoje poslání. S InBází jsem totiž spojená od jejího počátku, kdy jsem v ní jako první migrantka byla zaměstnána.  V té době jsem byla na pozici asistentky projektů a kontaktní pracovnice. Dostala jsem důvěru a doteď ji beru velmi vážně. Práce mi dává smysl, protože se neustále rozvíjím a zároveň mohu ovlivnit projekty a tím i směrování InBáze. Mám tak stále možnost rozvíjet centrum na hodnotách, které jsem na počátku (v původní skupině Berkat) obdržela a moc ráda v nich pokračuji,“ říká Anna.

Také celý realizační tým KC je složený především z migrantů, protože ti ví, jaké to je „přijít do jiné země“ a jsou tak schopni neformálně pomoct novým členům komunity.  Zároveň vedoucí jednotlivých aktivit vnímají svou práci jako možnost, kde mohou realizovat i vlastní nápady. Dělají totiž to, co je opravdu baví, což se pak odráží i na celkové atmosféře centra.  Členové komunity se možná i pro to, často vrací a pomáhají jako dobrovolníci. Význam centra tak spočívá v pomoci všem, kdo mají zájem, postavit se na vlastní nohy a cítit se v ČR „jako doma“. Zároveň umožňuje Čechům poznat jiné kultury a zvyklosti. Centrum, které během roku navštíví okolo 600 osob (z toho 5 % občanů ČR), je tak důležitým místem pro nás všechny díky svému neformálnímu procesu integrace.

Během měsíce KC uspořádá okolo 20 aktivit a to jak pravidelných a dlouhodobých „Ženská skupina“, tak i jednorázových např. „Bazárek oblečení“ nebo „Letní dětský koncert“, které mohou navštívit všechny věkové kategorie. Skupina „Babí léto“ je určená pro seniory. Pod hlavičkou „Aktivní rodinka“ najdete aktivity, které směřují na rodiče s dětmi, také vášniví houbaři či zahrádkáři mají v komunitě své místo.

Pokud jste dočetli až sem a napadlo vás, že byste rádi v InBázi „NĚCO“ zorganizovali nebo byste jen chtěli na nějakou akci přijít, tak více informací najdete na našich webových stránkách https://inbaze.cz/akce-inbaze/ a nebo se na nás obraťte mailem komunita@inbaze.cz . Rádi vás uvidíme!

foto: RefuFest 2021