Přeskočit na obsah

Mongolsko – Nabídka platí jen pro Prahu

Jak se žije, studuje a pracuje v rozsáhlé a řídce osídlené zemi, která leží mezi Čínou a Ruskem? Domluvíme se v Mongolsku česky? O Mongolsku vypráví paní Otgon Erdene Erdenebat. Délka: 90 minut, lze zkrátit na 45 minut.

Vietnam

Vietnamská kultura je všude kolem, a přece je nám poměrně neznámá. Povídání s Anh Nguyenovou o kultuře a tradicích Vietnamu a o „banánových dětech“ – druhé generaci Vietnamců v Čechách.  Délka: 90 minut, lze zkrátit na 45 minut.
Součástí programu je promítání videa Předsudky nehezký.

Rusko

Největší země, nejchladnější vesnice. Ruská nej-. Povídání o Rusku s Vikou Golovinovou. Délka: 45 minut.

Jakutsko

Seznámení s Jakutskem. Základní údaje, život a kultura Jakutska s Irinou Sleptsovou. Délka: 45 minut

Zimbabwe (anglicky)

Prezentace krátce pojedná historii Zímbabwe, jihoafrické země tvaru konvice na čaj. Seznámíme se také s dnešní Zimbabwe, tím jak zde vypadá každodenní život a ukážeme si některé kulturní rozdíly mezi Zimbabwe a Českou republikou. Délka: 90 minut.

I am what I do (program anglicky, film česky/anglicky s českými titulky)

Loutkář Husam Abed povídá o sobě, Jordánsku a kultuře Levanty. Součástí programu je krátký film o Husamovi (česky/anglicky) a hudební dílna Paper Orchestra Jam Session. Délka: 90 minut.

Venezuela (anglicky, španělsky)

Povídání s venezuelským režisérem, absolventem FAMU, o Venezuele a složité aktuální situaci ve Venezuele. Spojeno s promítáním jeho filmu. Délka: 90 minut, lze zkrátit na 45 minut.

Venezuela (česky)

„Nikdy nebylo státu, který by měl být tak bohatý a je tak chudý.“ Povídání o Venezuele, tropické jiahoamerické zemi, jejích krásách, historii a slastech a strastech života zde.

Lela – dočasně není v nabídce

Krátký film o ženě původem z Gruzie, která ze své vlasti odešla kvůli válce, a navzdory různým překážkám našla v České republice nový domov. Po filmu následuje povídání s jeho protagonistkou, Lelou Kukavou. Délka: 45 minut.

Příběhy z Mayukwayukwa: výstava ve škole a přednáška

Výstava ilustrovaných příběhů obyvatel uprchlické osady Mayukwayukwa v západní Zambii nám umožňuje nahlédnout jak do výzev každodenního zambijského života místních i uprchlíků i do nedávné historie několika zemí subsaharské Afriky. Výstavu škole zapůjčujeme na dobu cca 3 týdnů, pro 9. ročníky je její součástí povídání s její autorkou, Pavlínou Trojanovou, která byla v osadě na stáži v roce 2015.

Povídání s režisérem Morisem Issou – Nabídka platí jen pro Prahu

Pan Issa se v Sýrii narodil a prožil velkou část mládí, až ho osud zavál do tehdejšího Československa. Povídá o Sýrii před válkou v režimu ne nepodobnému našemu, o svém životě ve dvou geograficky vzdálených a přece blízkých totalitách, i situaci v zemi pošramocené válečným konfliktem. Délka: 90 minut, lze zkrátit na 45 minut.

Chimaa – Nabídka platí jen pro Prahu

Krátký film natočený InBází o ženě původem ze Sýrie, která přišla do České republiky z rodinných důvodů ještě před válkou. Film se dotýká předválečné situace, žen v islámu i vztahu Čechů k uprchlíkům. Je doprovázen povídáním s protagonistkou, Chimou Youssef. Délka: 45 minut.

Afghánistán

Povídání Farida Ahmada Yara o Afghánistánu – seznámení se zemí, problémy, zahraniční rozvojová pomoc. Délka: 90 minut.

Workshop Fakta o migraci

Workshop se zabývá migrací v globalizovaném světě a sociopolitickými faktory, které s ní souvisejí. Studenti vyhledávají z nabízených materiálů data, která s migrací souvisejí. Lektorka pomáhá datům porozumět a uvést je do souvislostí. Délka: 90 minut.