Gruzínská kuchyně

Gruzínská kuchyně voužívá především místních sezónních surovin, v zemi se pěstuje téměř všechno, takže kuchyně je opravdu bohatá. Gruzínskými specialitami jsou:

Chačapuri (imeruli, adžaruli, megruli) – nejtradičnější gruzínské jídlo, které se prodává doslova všude. Je to chlebová placka různých velikostí plněná slaným sýrem Sulguni. Chačapuri imeruli má jen jednu vrstvu sýra, megruli dvojitou, uvnitř i nahoře. Specialitou je chačapuri adžaruli, které má tvar “loďky”, do níž se rozklepne vajíčko a přidá máslo.

Lobiani – chlebová placka plněná fazolemi, specialita kraje Racha. Do pravého lobiani rachuli se přidává slanina.

Puri, lavaš – gruzínský chléb pečený v tradiční peci. Chléb je základem gruzínského jídla.

Čurčchela – tradiční gruzínská sladkost, která tvarem připomíná svíčky nebo klobásy. Jsou to lískové nebo vlašské ořechy navlečené na nitce, máčené v hroznovém moštu smíchaném s moukou.

Tklapi – sušené lisované ovoce

Lobio – hustá fazolová polévka až kaše ochucená bylinkami. Existují varianty se slaninou nebo ořechy.

Kharčo – pikantní hovězí polévka gulášového typu.

Ostri – vepřové maso v pikantní šťávě připomínající guláš.

Čikirtma – kuřecí polévka se žloutky.

Šašlik (mtsvadi) – kousky masa (vepřové, kuřecí, telecí, skopové) napíchnuté na kovových jehlách pečené většinou na otevřeném ohni, podávají se k nim omáčky: tkemali (kyselá omáčka z nezralých rynglí nebo švestek, česneku, koriandru a kopru); satsibeli (omáčka z rajčat, česneku a koření, někde se přidává i koření adžika, je to takový gruzínský kečup). Existuje i sladší varianta tkemali ze zralých švestek.

Svanetská sůl, adžika – Gruzíni tato dvě koření používají téměř do všech jídel. Svanetská sůl je ochucená směsí koření jako koriandr, česnek, pískavice, červená paprika, kmín, měsíček, kopr. Adžika je zelená nebo červená pikantní směs koření, do které se kromě výše zmíněného koření přidává zejména chilli a někdy i ořechy.

Pchali – je studený předkrm, který se vyrábí z různých druhů zeleniny a ořechů.

Khinkali – pirohy plněné mletým masem a bylinkami. Musí se jíst vždy čerstvé. Chytí se do ruky, okoření, a potom je třeba opatrně vypít vývar. Konce se nejedí. Existují i vegetariánské verze se sýrem nebo hřiby.

Odžachuri – maso s bramborami, něco jako živáňská.

Salát – klasický salát je z okurek a rajčat, občas cibule a bylinek, výborná je i verze s ořechy.

Khaši – vývar z drštěk s česnekem

V gruzínské kuchyni se hojně používají ořechy – ořechová omáčka baže s masem nebo baklažán s ořechy – nigzviani badridžani, sacivi – kuřecí či krůtí maso v ořechové omáčce.

www.hedvabnastezka.cz

www.novinky.cz

KOMENTÁŘE